Pisza o nas

O naszej szkole w Nowym Dzienniku

Opublikowano: Środa 11 lutego 2015

Polski Instytut Teatralny wznowił działalność – Wychowanie poprzez teatr

Autor: WueM

Spektakl dla dzieci “Jaś i łodyga fasoli” to pierwsza propozycja Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku od chwili śmierci jego założycielki Niny Polan. Instytut pod nowym kierownictwem zainaugurował swoją działalność przedstawieniem zaprezentowanym w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

„Chcemy powrócić do sprawdzonej i ciekawej formy wychowania dzieci poprzez teatr, coś co w ostatnich latach zostało troszeczkę zapomniane” – powiedziała w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Izabela Laskowska, dyrektorka Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku.

W związku z tą ideą polonijna grupa teatralna rozpoczęła cykl przedstawień prezentowanych w sobotnich szkołach dokształcających, uatrakcyjniając jednocześnie ich zajęcia oraz ofertę edukacyjną. Teatr dla dzieci nie tylko bawi najmłodszych, ale także pobudza ich wyobraźnię, a przede wszystkim poszerza słownictwo i ułatwia posługiwanie się językiem polskim.

Przedstawienie inaugurujące działalność Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku pod nowym kierownictwem miało miejsce w sobotę, 7 lutego, w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów oraz nauczycieli tej placówki.

Dwuosobowa trupa teatralna zaprezentowała przedstawienie „Jaś i łodyga fasoli”, wyreżyserowane przez Jacka Zuzańskiego, będącego jednocześnie jednym z aktorów, a także twórcą scenografii i wszystkich lalek wykorzystanych w spektaklu. Izabela Laskowska pełniła w spektaklu rolę narratora i wcielała się w różne postacie. Spektakl wywarł na widzach – zarówno na dzieciach, jak i osobach dorosłych – niesamowite wrażenie.

“Chyba nadszedł czas, by wrócić do naszego szkolnego teatru z pacynkami, o którym zapomnieliśmy. A dzisiejsze przedstawienie rozbudziło na nowo zainteresowanie lalkarstwem u naszych uczniów” – powiedziała dyrektorka polskiej szkoły w Mahwah Teresa Osadnik.

Po zakończeniu spektaklu aktorzy bardzo długo odpowiadali na pytania uczniów, które były niesamowicie zainteresowane ich grą, warsztatem oraz rekwizytami.

Sobotni teatr lalkowy zapoczątkował całą serię tego typu spotkań, które będą miały miejsce w polskich szkołach dokształcających. W najbliższą sobotę, 14 lutego, bajka „Jaś i łodyga fasoli” zostanie zaprezentowana w Szkole Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bridgeport, CT. Sobotnie przedstawienie będzie dedykowane Ninie Polan, bowiem odbędzie się na dwa dni przed pierwszą rocznicą śmierci założycielki Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku.

“Będzie to nasza forma uczczenia jej pamięci – podkreśla Izabela Laskowska. – Spektakl ten będziemy prezentować w polonijnych szkołach w całej metropolii do końca kwietnia. Powrócimy z tym projektem we wrześniu po rozpoczęciu nowego roku szkolnego i na pewno będziemy go realizowali do końca grudnia”.

Przedstawienie „Jaś i łodyga fasoli” to efekt współpracy Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku z Dream Tale Puppets. Pokazy objazdowego teatru w polonijnych szkołach są dofinansowywane przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających. Więcej informacji na ten temat można uzyskać u Izabeli Laskowskiej pod numerem telefonu (646) 409 4783 oraz znaleźć na portalu Dobra Polska Szkoła, patronującego akcji wychowania poprzez teatr.

 

“Kangury w Mahwah”

21 marca do XVI Konkursu Matematycznego “Kangur” USA przystąpiło 23 dzieci i młodzieży w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

– Kangur jest już naszą tradycją, bo po raz jedenasty organizujemy konkurs w szkole i z dumą stwierdzam,
że aż 18 uczestników to Polacy, nasi uczniowie.
– Mówi Teresa Osadnik, dyrektor placówki. W konkursowej grupie znalazł się jeden Hindus, dwoje Rosjan i dwoje Amerykanów.

Kangur to nie tylko sprawdzian z wiedzy, ale również z logicznego myślenia i próba nerwów.

To mój pierwszy duży test. Nigdy jeszcze nie pisałem takiego testu w szkole. – Zwierza się przejęty 8-letni Antoś Kałuża. – Niektóre pytania były trudne, ale będę też brać udział w konkursie za rok. 11-letnia Emily Zakrzewski, która już po raz trzeci bierze udział w Kangurze, jest z siebie zadowolona, chociaż przyznaje,
że pytania były trudne.

Uczniowie mieli 75 minut, by odpowiedzieć, w zależności od grupy wiekowej, na 24 lub 30 pytań. Matematyczny Kangur wywodzi się z Australii, a do USA wprowadziła go w 1998 roku Maria Omelańczuk z Chicago.

Blisko 7 milionów dzieci i młodzieży na świecie w trzeci czwartek marca, jak regulamin nakazuje, spróbowało swoich sił w matematyce. Na najlepszych czekają m. in. obozy i nagrody rzeczowe.

Danuta Świątek

„Kangur matematyczny w Mahwah”

15 marca w Mahwah, NJ, odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny Kangur. Przystąpiło do niego 25 dzieci, w tym 10 dzieci polskiego pochodzenia ze szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah.

„To już po raz 10 jest u nas Kangur” – mówi Teresa Osadnik, opiekunka centrum. „Ze względu na wielkość sali mamy tylko 25 miejsc dla uczestników konkursu, które zapełniają się dosłownie w parę dni od ogłoszenia zapisów. Gdybyśmy dysponowali salą na 50 osób, myślę, że też mielibyśmy komplet” – dodaje.

7-letnia Julia Pecak po raz pierwszy przystąpiła do konkursu. „Pytania były trochę trudne, ale jestem zadowolona. Wezmę udział w konkursie w przyszlym roku” – mówi.

Podobnie planuje 7-letnia Nicole Kuceravec, również pierwszy raz zmagająca się z pytaniami w Kangurze. Jej mama, Katarzyna Michalak cieszy się, że jej córka ma szansę ‘nabrać doświadczenia w zdawaniu egzaminów”.

Dlaczego warto brać udział w konkursie?

„Kangur to znakomite przygotowanie do kształcenia logicznego myślenia” – mówi Teresa Osadnik. „Zadania rozwiązuje się bez użycia kalkulatorów. Z roku na rok zwiększa się pula nagród, które czekają na zwycięzców. Są to m. in. stypendia dla studentów, pobyty na bezpłatnych letnich obozach oraz wiele nagród rzeczowych”.

W konkursie na całym świecie bierze udział ponad 5 milionów dzieci i młodzieży od 1 do 12 klasy.

Kolejny Kangur jest w przyszłym roku, w trzeci czwartek marca 2013.

Tekst i zdjęcie: Danuta Świątek

“Strona internetowa z obchodami Roku Miłosza, przygotowana przez Polską Szkołę im. M. Kopernika w Mahwah jedną z najlepszych!”

Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika
w Mahwah ma powody do dumy! Placówka zajęła III miejsce w konkursie na najlepszą stronę internetową polonijnych placówek oświatowych p.t. „CZESŁAW MIŁOSZ MULTIMEDIALNIE”, organizowanym przez Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie – Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji Za Granicą. Nagrodzona strona to
www.polskaszkolawmahwah.com, której autorkami są Edyta Mazur – twórczyni strony www oraz Danuta Świątek, która przygotwała tekst na stronie.

Konkurs był jednym z wydarzeń poświęconych Czesławowi Miłoszowi. Rok 2011 ogłoszony był Rokiem Miłosza, z uwagi na to, że wypadała wówczas 100 rocznica urodzin tego wielkiego poety, prozaika, tłumacza, eseisty a przede wszystkim niezwykle wnikliwego obserwatora i świadka epoki.
Z tej okazji, w wielu instytucjach, organizacjach, szkołach na całym świecie odbyły się różnego rodzaju wystawy, konkursy, publikacje, promocje książek, warsztaty, festiwale, koncerty, konferencje
i seminaria, na temat twórczości Miłosza.

Celem konkursu „CZESŁAW MIŁOSZ MULTIMEDIALNIE”, na który swoje prace przesłało wiele polonijnych instytucji z całego świata, była popularyzacja oryginalnych stron internetowych przedstawiających obchody Roku Czesława Miłosza oraz promocja oświatowych placówek polonijnych i wspieranie ich rozwoju. I miejsce w Konkursie zajęła Polska Szkoła w Airdrie, w Szkocji, www.pca-milosz.co.uk, miejsce II – zajęły dwie polonijne placówki w Mediolaniehttp://szkolamilano.altervista.org. W konkursie wyróżniono również Natalię Dominikę Bielińską uczennicę Szkoły Polskiej w Oslo, za autorską prezentację na temat życia i tówrczości Czesława Miłosza.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Marta Kustek

Doskonała w nauczaniu

Szkoła 

Portal DobraPolskaSzkola.com z ogromną radością pisze o polonijnych nauczycielach, którzy odnoszą sukcesy małe i duże.

Każdy jest ważny. Dzisiaj informujemy o szczególnej nagrodzie „Award for Excellence in Teaching” z Rockland Community College, NY, którą otrzymała TERESA OSADNIK, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ.

Pani Osadnik pracuje jako adiunkt na Rockland Community College w Suffern, NY, gdzie jest około 350 adiunktów. Nagroda jest więc wielkim wyróżnieniem za jej umiejętność nauczania i zaangażowanie w pracę środowiska.

„Byłam mile zaskoczona otrzymaną nominacją do nagrody. Po przeczytaniu listu rekomendacyjnego zrobiło mi się ciepło na sercu, a oczy mocno zwilgotniały” – mówi Osadnik. „Studentka pisała
w liście, że nie było jej łatwo powrócić do nauki po wielu latach przerwy. Mając rodzinę i pracując na cały etat, trzeba umieć zorganizować sobie czas. Studentka wzięła College Algebra kurs z innym instruktorem i nie zdała. Musiała powtórzyć kurs. Zaraz po pierwszych zajęciach ze mną, wiedziała, że trafiła do właściwej klasy. Dalej pisała, że nie było jej łatwo przychodzić do klasy po całym dniu pracy, ale mój serdeczny i ciepły uśmiech, którym witałam studentów o godzinie 7: 00 wieczorem rozmywał jej zmęczenie i przywracał siły do nauki. Studentka opisywała także mój sposób uczenia. Wspomniała o moim solidnym przygotowaniu do każego wykładu oraz jasny, logiczny i przejrzysty sposób rozwiązywania przykładów. A także zastosowanie środków multimedialnych, jak korzystanie z przykładów on-line oraz sprawdzianów i egzaminów, które umieszczałam na portalu. Studenci mogli rozwiązywać przykłady on-line, co pozwoliło im na lepsze przygotowanie się do testów, które pisali w klasie” – opowiada Osadnik.

Nominacja to jeden z najważniejszych elementów, które wiodą do nagrody. Potem nominowany musi przygotować swoje portfolio, które ocenia specjalna komisja uczelni. Portfolio zawiera m. in. opis metod
i środków używanych podczas wykładów, konspekty zajęć, wykaz szkoleń i udział w konferencjach oraz listę publikacji. Ważna też była działaność społeczna na rzecz konkursu Math Kangur USA.

Award for Excellence in Teaching ustanowił prezydent Rockland Community College i pierwsza nagroda została przyznana w 2011. W tym roku nagrodę tę otrzymały dwie osoby, w tym Teresa Osadnik.

Gratulujemy!

Redakcja portalu DobraPolskaSzkola.com
Fot. archiwum Teresy Osadnik