Historia szkoly

Historia Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ

1 marca 1995 roku w Polskiej Szkole w Mahwah odbyły się pierwsze zajęcia szkolne. Organizatorkami i założycielkami szkoły były Panie: Malina Stadnik i Misia Laskowski. To dzięki ich gorącym sercom, inicjatywie oraz pokonaniu niezliczonych barier stojących na drodze, nasze dzieci uczą się pisać i czytać po polsku. Ówczesny ksiądz proboszcz, Józef Tymiński zezwolił na otworzenie szkoły w salkach parafialnych Kościoła Niepokalanego Serca Maryji w Mahwah, 47 Island Road. Ksiądz proboszcz, Józef Tyminski oraz ksiadz Józef Bajorek, kapłani oddani całym sercem sprawie polskiej szkoły, służyli nam pomocą i nie szczędzili swoich sił, aby Polska Szkoła umacniała swoją działalność.

W każdą sobotę, od godziny 9:00 do 12:00, dzieci uczą sie języka polskiego, historii oraz geografii Polski. Do Szkoły uczęszcza 60 dzieci w wieku od 3 do 15 lat, które dojeżdżają z Rockland County, NY oraz z północnej części stanu NJ. Szkoła zatrudnia sześciu nauczycieli. Wszyscy posiadają wyższe wykształcenie pedagogiczne.
Jak prawie każdej szkole, tak i naszej nie obce są kłopoty finansowe. Dlatego w czerwcu 1995 r. Panie Malina Stadnik i Misia Laskowski postanowiły założyć Towarzystwo Edukacyjne im. Mikołaja Kopernika, którego celem jest pomoc finansowa dla Polskiej Szkoły.
Towarzystwo organizuje m. in. odczyty, wystawy, zabawy z których dochód przeznaczony jest dla naszej Szkoły. Staraniem Towarzystwa, w październiku 1995 r. odbyła się w naszej Szkole wystawa „Dorobek Kultury Polskiej” oraz aukcja obrazów znanego polskiego malarza Jana Łazorka.

Również nasze dzieci co raz występują z różnymi inicjatywami. W grudniu 1995 r. ukazał się pierwszy numer szkolnej gazetki „Uczeń.”
W maju 2002 roku, trójka uczniów z naszej szkoły została zaproszona do Krakowa i wzięła udział w międzynarodowym  konkursie historycznym „Czy znasz Kraków” zajmując czwarte miejsce na 10 startujących zespołów z  różnych krajów Europy.
Dzieci występują w Jasełkach, przedstawieniach Wielkanocnych połączonych z poczęstunkiem  dla Rodziców, bowiem w Szkole hołdujemy zasadzie, że dzieci nie uczą się  tylko w szkolnej ławce. Wspólna zabawa, aktywny udział w spotkaniach i uroczystościach łączy, scala i umacnia polską społeczność na obczyźnie.