Połknąć bakcyla z historii

IMG_5118 copy

Agata Stopa podczas prezentacji

Agata Stopa, autorka książki „Świętosława królowa wikingów” (o której pisaliśmy http://www.dobrapolskaszkola.com/czas-by-poznac-swietoslaweprzyjechała z prezentacją o początkach państwa polskiego do Szkoły im. M. Kopernika w Mahwah, NJ. 

„Chciałabym, by moim słuchaczom utkwiło w pamięci, że Polska wyrosła na potężne państwo już na przełomie X i XI wieku. Chciałabym również, by zapamiętali, że książęta polscy współpracowali z władcami całej Europy, a brały w tym żywy udział również ich żony, matki i córki”.

Starsze klasy i rodzice słuchali opowieści, wzbogaconej slajdami o tym jak wyglądało życie w dawnych czasach. Co ludzie jedli, jak mieszkali. W co się ubierali i jak podróżowali. Nie tylko uczennice i ich matki zainteresował temat biżuterii i mody, ale również chłopców, bo chcieli wiedzieć jak ubierali się mężczyźni ponad 1000 lat temu. Emocje wzbudziły informacje o zbrojach, wojskowości i średniowiecznych narzędziach walki.  A wszystko to było tłem do zainteresowania słuchaczy bohaterką książki, księżniczką Świętosławą, siostrą króla Bolesława Chrobrego.

 

IMG_5125 copy

 

Książka narodziła się z pasji Agaty Stopy do historii średniowiecza. Zbieranie materiałów w różnych bibliotekach, obmyślanie własnych interpretacji historycznych, gdy zabrakło zapisanych faktów, wykonywanie rysunków z córkami Elżbietą i Anną, zaowocowało publikacją, która może przyczynić się do połknięcia bakcyla z historii u niejednej osoby.

 Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek